środa, 9 sierpnia 2017

Kiedy kończy się głupota, a zaczyna manipulacja                O tym, jak mocno jest to temat na czasie, przekonałem się dopiero, kiedy zbierałem materiały i przygotowywałem się do napisania tego tekstu. Na początku chciałem napisać tylko o politykach, ostatnie wydarzenia w show biznesie przekonały mnie, że temat należy rozszerzyć na celebrytów, a kiedy już miałem gotowy plan, wybuchł kryzys w social mediach i fala hejtu wylała się na pewną firmę produkującą energy drinki.  Przypadek? Nie sądzę, tym bardziej, że to zjawisko ma nawet swoją nazwę…


                Teoretycznie Internet jest źródłem nieograniczonego dostępu wiedzy, do której nigdy wcześniej nie miało tak łatwego dostępu żadne pokolenie. W praktyce większość nas korzysta z Internetu głównie dla rozrywki. Zdjęcia kotków, małych piesków i mnóstwo, mnóstwo śmiesznych filmów. Internauci mają to do siebie, że szczególnie lubią śmiać się z innych i takimi filmikami, zdjęciami, czy memami, dzielą się najchętniej. Dużo łatwiej w Internecie zyskać popularność będąc uczestnikiem śmiesznego filmiku niż mówiąc coś mądrego.

                Zaczęło się od show biznesu, niemal każdy zna hasło, „nieważne co mówią, ważne, by mówili”. Narkotyki, skandale, stroje, które więcej odsłaniają niż zasłaniają, to wszystko zręcznie wykorzystywana technika manipulacji, która nazywa się „Techniką Aktualizacji”. Na czym polega technika aktualizacji, inaczej zwana techniką przypominania? Technika ta wykorzystuje fakt, że człowiek nie jest w stanie zapamiętać wszystkiego, a w dzisiejszych czasach, pełnych bodźców, zapamiętuje to, co najmocniej na niego oddziałuje, bez różnicy, czy są to pozytywne, czy negatywne bodźce.  Z tego powodu gwiazdy przeganiają się w wywoływaniu skandalów, bo im częściej słyszymy o danej osobie, tym mocniej pamięć o niej aktualizuje się w naszej głowie. Ludzie mają większe zaufanie do osób, co do których wydaje im się, że je znają. Dlatego osoby, które są znane z tego, że są znane, często widzimy w reklamach czy bilbordach, a część z nich tworzy nawet własne marki. Przez to, że często je widujemy, mamy do nich większe zaufanie.  Coraz częściej poznajemy nowe „gwiazdki”, o których pierwszy raz większość z nas słyszy tylko dlatego, że cały Internet huczy, że wyciekła ich sekstaśma, czy ktoś „włamał się” na ich Instagrama umieszczając tam kontrowersyjne fotki.

                Odkąd Internet jest w stanie konkurować z innymi mediami, trendy z show biznesu przeniosły się do innych branż. To zjawisko także ma swoją nazwę - #trolling. Wielu ludzi celowo robi i mówi głupie rzeczy, żeby tylko zyskać na popularności. Internauci chętnie robią printscreeny ich „mądrości” i rozpowszechniają dalej, nie zdając sobie sprawy, że właśnie o to chodziło trollowi.

                Połączenie trollingu i aktualizacji widzimy coraz częściej na scenie politycznej. Jest wielu polityków, których twarze znamy z tego, że gadają bzdury. Ich bzdurne wypowiedzi są natychmiast podchwytywane przez Internautów, szeroko komentowane, często drwi się z nich. Po pewnym czasie, kiedy polityk zyska już sporą popularność, a termin wyborów jest bliski, przestaje się kompromitować, a dzięki temu, że jest już popularny, o wiele częściej jest pokazywany w mediach – znów aktualizacja – i świadomość, że dzięki tej aktualizacji, zyskuje sympatię potencjalnych wyborców.

                Technika aktualizacji i trolling są bardzo skuteczne, z tego powodu każdego kolejnego dnia przekraczane są kolejne granice. Trudno dziś odróżnić, kiedy nagie zdjęcia aktorek trafiły do sieci, bo ktoś je wykradł, a kiedy była to „kradzież kontrolowana”. Ciężko też rozróżnić, kiedy agencja marketingowa popełnia błąd, a kiedy z premedytacją tworzy kontrowersyjną reklamę produktu, żeby w Internecie być tematem numer jeden. Dziś ciężko rozróżnić, który polityk celowo mówi głupoty, a kiedy to są jego prawdziwe poglądy. Część osób już dawno zauważyła, że coraz więcej wpadek to świadomy trolling stąd hasła „nie karm trolla”, bo tylko ignorowanie takich zjawisk może sprawić, że ludzie przestaną z premedytacją robić z siebie debili, żeby zyskać popularność.


                Na koniec mam do Ciebie prośbę, podaj proszę ten tekst dalej, każde udostępnienie, komentarz, lajk, pozwala zwiększyć zasięg tego tekstu i sprawić, by nie karmiono trolli. 

7 komentarzy:

 1. Mądrze napisane i przyjemnie się czyta. To prawda, że większość aktorów i aktorek świadomie wystawia kontrowersyjne zdjęcia i treści, tylko po to by zaistnieć i aby było o nich głośno. Pozdrawiam!;-)
  Zapraszam serdecznie do mnie, na kawkę;-)http://blogmama.pl/jak-wybrac-najlepsza-kawe/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie cierpię nowych aktorów, którzy zaistnieli w internecie przez jakiś skandal :)
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny tekst! 'gwiazdeczki' nieraz potrafią zrobić wokół siebie szum, żeby tylko było głośno o nich i zdobyć popularność ;) śledząc np. yt łatwo zauważyć jak gwiazdki internetu chcą się na siłę wybić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry tekst.
  To co się obecnie dzieje to jakaś masakra.
  Ludzie chcą zaistnieć w mediach i powoli zatracaja jakiekolwiek hamulce. Nie ma już czegoś takiego jak moralność, czy etyka...
  Przykre, ale prawdziwe

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry tekst.
  To co się obecnie dzieje to jakaś masakra.
  Ludzie chcą zaistnieć w mediach i powoli zatracaja jakiekolwiek hamulce. Nie ma już czegoś takiego jak moralność, czy etyka...
  Przykre, ale prawdziwe

  OdpowiedzUsuń
 6. To jest to.. ktoś powie coś głupiego. Wszyscy, nawet on sam wie że to bzdura, a ludzie i tak to komentują. Że skandal itp. Najgorzej, że robi się z tego taki trend i np. YouTube i jemu podobne serwisy zaczynają promować takie "głupoty" Ludzie, którzy mają coś do powiedzenia nie mogą się wybić i to jest smutne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całość Twojej wypowiedzi to 100 procent racji, ostatnie zdanie szczególnie trzeba podkreślić. Przez te wszystkie głupoty nie mogą sie przebić naprawdę wartościowe informacje. Efekty? Słychać nawet o czym ludzie rozmawiają ze sobą stojąc w kolejkach

   Usuń