czwartek, 11 maja 2017

NAJLEPSZY PRZYJACIEL TRENERA, COACHA I SPRZEDAWCY

Sprzedaję Bo Lubię - Najlepszy przyjaciel trenera, coacha i sprzedawcy


                Styczeń 2013. roku był dla mnie wyjątkowy. Po 6 latach w sprzedaży awansowałem na stanowisko trenera wewnętrznego sprzedaży w swojej firmie i zostałem wysłany na kurs trenerski, żeby uzyskać certyfikat. Po kilku dniach teorii przyszedł czas na zaprezentowanie przed wszystkimi swojego autorskiego szkolenia. Byłem jednym z ostatnich, którzy mieli wystąpić, więc mogłem zaobserwować „w boju” innych uczestników kursu.


                Z perspektywy widza zaobserwowałem mnóstwo błędów, jakie popełniali kolejni uczestnicy. Ku mojemu zaskoczeniu, oprócz mnie, bez doświadczenia trenerskiego, było niewiele osób. Niektórzy pracowali jako trenerzy już kilka lat. Błędy, które popełniali, były widoczne na pierwszy rzut oka i trudno było mi uwierzyć, że ktoś, kto ma za sobą kilkuletnie doświadczenie, nadal je popełnia. Tak samo dziwił mnie fakt, że osoby, które obserwowały błędy osób, które występowały przed nimi, popełniały dokładnie te same proste błędy.

                Przyszła moja kolej. To był spektakularny występ. Przynajmniej taki mi się wydawał tuż po zejściu ze sceny. To ćwiczenie polegało na tym, że nasz występ był nagrywany i analizowany wspólnie z prowadzącym szkolenie. Pierwsze odtworzenie wspólnie z trenerem to było dla mnie przeżycie…. Traumatyczne przeżycie. Nie zdawałem sobie sprawy, że na scenie prezentuję się tak słabo. Popełniłem prawie wszystkie błędy, jakie widziałem u osób, które występowały przede mną, a do tego dodałem wiele swoich. Oglądałem swój występ do późnych godzin nocnych i nadal nie mogłem uwierzyć, że to drewno na scenie to ja. Myśl o tym, że następnego dnia będę prowadził kolejne szkolenie, które znów będzie nagrywane i analizowane, przerażała mnie.

                Następny dzień zaczął się podobnie jak poprzedni. Znów byłem jednym z ostatnich, znów widziałem błędy innych osób, ale było ich zdecydowanie mniej, co dodatkowo mnie przeraziło, bo bałem się, że na tle grupy wypadnę gorzej, niż wczoraj. Na szczęście podczas analizy mojego wystąpienia okazało się, że wyeliminowałem prawie wszystkie błędy z dnia poprzedniego. Oczywiście pojawiły się kolejne, ale te ze wczoraj zniknęły.

                Podobna sytuacja miała miejsce kolejnego dnia. Trenerka, która prowadziła te warsztaty powiedziała nam, że to jest właśnie magia kamery. W większości przypadków, kiedy ktoś sam kilka razy zobaczy swoje błędy, eliminuje je i praca trenera często ogranicza się do tego, żeby pokazać, co jest złego i jak powinno być. Podobnie było ze mną. Od tamtego czasu spędziłem wiele godzin przed kamerą, a także nagrywając swoje scenki sprzedażowe na dyktafon.


 Do dziś uważam te 2 narzędzia jako jedne z najważniejszych w mojej pracy. Przy dyktafonie bardzo szybko zapominam, że jestem nagrywany i rozmowa ma bardziej naturalny charakter, kamera natomiast idealnie oddaje mowę ciała i błędy komunikacji niewerbalnej. Poza tym miło dziś wrócić do nagrań z przeszłości i przekonać się o tym, jak duży postęp wykonałem. Dziś jest łatwiej, praktycznie każdy telefon ma w swoich opcjach dyktafon i kamerę dobrej jakości. Dlatego jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób poprawić swoje wyniki – polecam włączenie dyktafonu i kamery do codziennej pracy. Bez względu, czy pracujecie jako handlowiec, czy jako trener – jeśli sami zobaczycie błędy, jakie popełniacie, natychmiast wykonacie krok, żeby je wyeliminować, co pozytywnie wpłynie na Wasze wyniki.


              Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, przeczytaj także:


12 komentarzy:

 1. Gratuluje świetnego bloga.
  Chętnie podejmę z Tobą współpracę.
  Proszę o kontakt na maila:
  info@paywin.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajnie napisane :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem pod wrażeniem. Praca nie poszła na marne. Efekty w 100% widoczne i tak trzymaj!
  Gratulacje. Świetne wpisy, zostaję tutaj na dłużej. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pod wrażeniem jestem osiągnięcia tego wszystkiego. Życzę dalszego rozwoju zawodowego. Ciekawy blog.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super wpis :) Gratuluję tak wysokich osiągnięć :) Ja również często używam dyktafonu, trochę w innych celach - bardzo pomaga mi w praktykowaniu mówienia w języku angielskim, i eliminowaniu popełnianych błędów. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratuluję ! :D
  infinita-fashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. No no! Gratuluję tak pomyślnego rozwoju spraw i życzę dalszych sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluje i powodzenia w dalszym rozwoju

  OdpowiedzUsuń
 9. Wow! Nie pozostaje nic innego jak pogratulować i życzyć dalszych sukcesów! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajnie, że umiesz spojrzeć na siebie krytycznym wzrokiem i uczyć się na błędach :)

  Pozdrawiam!
  kwiatki-wariatki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Gratuluję uzyskania awansu! Podczas wystąpień mnie zawsze ogarnia spora trema, dlatego lubię mówić jako ostatnia i podobnie jak Ty, zauważam wtedy sporo błędów lub po prostu niedociągnięć u poprzedników. Zbieram wtedy siły na swoje wystąpienie i jakoś z wiedzą o tym jak już inni wystąpili wydaje mi się, że jest mi wtedy po prostu łatwiej.

  OdpowiedzUsuń