sobota, 15 kwietnia 2017

Jak sprawić, by święta były beztroskim czasem, a spotkanie z rodziną przy stole obyło się bez kłótni? Z pomocą przychodzi NLPZasada NLP, która najbardziej przyda się w te święta.

Większość z nas spędzi kilka najbliższych dni w towarzystwie swoich rodzin. święta to szczególny czas. Oczekujemy od niego, że oderwiemy się od pracy, codziennych obowiązków i rozwiniemy nasze relacje z najbliższymi. Plany są zazwyczaj bardzo ambitne i bardzo podobne w każdym roku. Niestety zazwyczaj, zamiast polepszenia relacji, święta pełne są kłótni, różnic zdań i innych nieprzyjemnych wydarzeń, których później żałujemy.Aby w tym roku zwiększyć szansę na wystąpienie tylko tych pozytywnych zdarzeń, warto przypomnieć sobie jedną z fundamentalnych zasad NLP: "Za każdym zachowaniem stoi pozytywna intencja". Zasada ta mówi o tym, że każde nasze zachowanie wywodzi się z pierwotnej pozytywnej wartości, do osiągnięcia której nasz czyn nas przybliża. Wartości te są zawsze pozytywne, takie jak między innymi komfort, siła, szczęście, czy poczucie bezpieczeństwa.


Jak skorzystać ze znajomości tej zasady? Przy rodzinnym stole często poruszane są bardzo delikatne tematy. Dużo łatwiej przebrniemy przez nie bez kłótni, jeśli będziemy pamiętali o tym, że wujek, który pyta, czy zamierzasz kiedyś pobrać się ze swoim chłopakiem nie wypomina Ci luźnego podejścia, a może po prostu obawiać się, że Twój chłopak nie myśli o Tobie poważnie i chce upewnić się, że to nie tylko jego decyzja. Ojciec, który pyta, jak długo masz zamiar pracować dla szefa-kretyna nie musi chcieć wypomnieć, jak mało w życiu osiągnąłeś, a po prostu w ten sposób powiedzieć Ci, że według niego byłbyś lepszym szefem i może warto poszukać pracy gdzieś, gdzie dadzą Ci szanse rozwoju.


O ile łatwiej zachować spokój, kiedy pamiętamy o "pozytywnej intencji" podczas rozmów z bliskimi przy stole. życzę Wam zdrowych i wesołych świąt, które wzmocnią Wasze relacje z bliskimi.

8 komentarzy:

 1. Super ciekawy temat i zawsze na czasie. Dziękuję za ten wpis:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna zasada, na pewno zapobiegła by wielu kłótniom w rodzinie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post! Taką zasadę można wykorzystywać również w życiu codziennym, w ten sposób unikniemy nieprzyjemności :)
  http://alkaa14.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. To smutne, że święta u Ciebie są pełne kłótni i nieprzyjemnych wydarzeń . Życzę Ci aby kolejne odbyły się w lepszej atmosferze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podczas Świąt nie powinno się myśleć o tym jaki to wujek jest nie miły, bo zadaje głupie pytania. Trzeba myśleć pozytywnie i skupić się na tym, że są Święta, więc powinniśmy wesoło spędzać ten czas :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Święta to najwspanialszy czas! Fajna ta zasada NLP! Przyda się ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się i życzę zdrowych i SPOKOJNYCH świąt ;)

   Usuń