wtorek, 15 listopada 2016

Jakie cechy powinien mieć dobry sprzedawca

Sprzedaż jest branżą, w której najłatwiej znaleźć pracę. Menedżerowie sprzedaży poszukują skutecznych handlowców, a najlepsi handlowcy mogą liczyć na naprawdę wysokie zarobki. Nie dziwi zatem, że wielu ludzi próbuje swoich sił w tej branży. Jakie cechy zatem powinna mieć osoba, która chce osiągnąć sukces w tej branży? Poniżej lista najbardziej pożądanych cech u handlowców
:
Umiejętność słuchania
Jest takie powiedzenie, że handlowcy mają dwoje uszu i tylko jedne usta, żeby dwa razy więcej słuchać niż mówić. Skuteczny sprzedawca potrafi słuchać i zadawać odpowiednie pytania, by prowadzić rozmowę i poznawać klienta.
Umiejętność przekonywania
Po poznaniu klienta, jego osobowości i oczekiwań, sprzedawca musi potrafić przekonać klienta do swojej wizji, musi potrafić obronić swój punkt widzenia i używać do tego trafnych argumentów.
Umiejętność budowania długotrwałych relacji z klientem
Samo pozyskanie klienta to nie sztuka. Prawdziwie pożądaną umiejętnością jest utrzymanie tej relacji, dbanie o nią, tak, aby klient wielokrotnie wrócił do handlowca i firmy, którą reprezentuje. Zadowolony klient to najlepsza reklama dla firmy. W dzisiejszych czasach nie ma miejsca na sprzedaż niekorzystną dla klienta. Nastawienie na dobro klienta jest dziś standardem u każdego dobrego sprzedawcy. 
Wytrwałość
W przypadku większości transakcji do finalizacji dochodzi dopiero za siódmym podejściem. Tymczasem sporo handlowców rezygnuje już po pierwszej odmowie. To właśnie wytrwałość pozwala dobremu sprzedawcy usłyszeć „tak”, mimo że wcześniej sześć razy usłyszał „nie”.
Przedsiębiorczość i ambicja
Kiedy ponad 10 lat temu zdobywałem swoje pierwsze szlify w sprzedaży, usłyszałem, że start w sprzedaży to jak start samolotu – jeśli dobrze się rozpędzę, bez trudu oderwę się od ziemi, jeśli prędkość będzie zbyt mała, cały czas będę walczył o to by wznieść się w przestworza. To właśnie przedsiębiorczość, chęć dawania z siebie więcej niż tylko 8 godzin na dobę, jest ważna na starcie. Im szybciej sprzedawca nauczy się parametrów produktu, technik dzwonienia, prezentacji produktu i finalizacji sprzedaży, tym szybciej zacznie zarabiać. Na początku trzeba oddać się sprzedaży, trzeba ją potraktować jak pasję, a nie jak zwykłą pracę, ale jest to oddanie, które szybko się zwraca.
Umiejętność włączenia „trybu kaczki”
Jest takie powiedzenie „spływa jak po kaczce”. Właśnie taką „kaczką” powinien być dobry handlowiec. Sztuka sprzedaży to w dużej mierze statystyka, gdzie aby usłyszeć „tak”, trzeba usłyszeć odpowiednią ilość „nie”. Część osób nie daje sobie rady z odmową, uważa, że taka praca nie jest dla nich. Skuteczny sprzedawca rozumie, że klient nie odrzuca jego, jako osoby, ale propozycję, którą daje mu handlowiec. Taka postawa sprawia, że odmowy klienta nie wpływają w żaden sposób na pewność siebie sprzedawcy, dzięki czemu jest on w stanie utrzymać wysoką motywację do pracy mimo częstych odmów ze strony klientów.
Według mnie są to najważniejsze cechy wymagane u skutecznego sprzedawcy. Oczywiście sprzedaż jest prawdziwą sztuką, a dobry sprzedawca ma cały szereg dodatkowych umiejętności, jednak opanowanie powyższych daje szanse na osiągnięcie długofalowego sukcesu w sprzedaży.

1 komentarz:

  1. Hm no to w sumie to nie ma ani jednej cechy do sprzedawcy. Fajnie napisany wpis, dość luźnym językiem.

    OdpowiedzUsuń